آموزش چاپ و بسته بندی

آشنایی بیشتر با چاپ و بسته بندی مواد غذایی

چاپ افست - چاپ هلیو

در سبک زندگی عصر مدرنیته و پیشرفته ­ی امروز صنعت بسته ­بندی مواد غذایی، به­ شدت مورد نیاز است. اغلب بسته بندی مواد غذایی اهداف زیر را دنبال می­کند.

  • جا­به­جایی و توزیع مناسب محصولات

  • محافظت از مواد غذایی نسبت به هوا، باکتری، گرما، سرما، لرزش و…

  • برندسازی و بازاریابی برای محصول

در دنیای امروز بسته­ بندی جذاب که نتیجه­ی طراحی و چاپ شکیل و باکیفیت بر جعبه ­ها است، تاثیر زیادی در ترغیب خریدار دارد.کیفیت چاپ پایین نه تنها از ارائه­ی مناسب اطلاعات اساسی محصول عاجز است، بلکه از لحاظ ظاهری بسته­ بندی محصول را غیر جذاب کرده و نمی­تواند احساس خرید را در خریدار ایجاد کند.همچنین خریدار را نسبت به آن برند خاص بدبین می­کند. به همین جهت لازم است از تکنولوژی های چاپ با کیفیت بالا استفاده شود.تکنولوژی­های چاپ مختلفی جهت چاپ بر بسته بندی مواد غذایی مورد استفاده قرار می­­گیرند، که در این مقاله چاپ افست، چاپ فلکسو، چاپ هلیو را بررسی می­کنیم. این روش­ها می­توانند طر­ح­های مختلف را با کیفیت­ بالا بر بسته ­بندی­های گوناگون محصول چاپ کرده و نقش موثری در ارائه­ی اطلاعات محصول و بازاریابی آن­ ایفا کنند.

چاپ افست در بسته ­بندی مواد غذایی

چاپ افست روشی از چاپ است که در آن، چاپ تمام رنگی با کیفیت بالا بر روی کاغذ و مقوا انجام می­شود.همانطور که می­دانید امروزه مقوا و کارتن در بسته ­بندی مواد غذایی نقش مهمی دارند. برای مثال حتما کارتن های خرما و سایر مواد غذایی که جعبه ­ی کارتنی و مقوایی دارند را دیده اید.چاپ افست بر روی مواد کارتنی و مقوایی اغلب به صورت غیر مستقیم بوده و ابتدا طرح بر روی یک کاغذ نازک چاپ شده و سپس بر روی جعبه چسبانده می­شود.اغلب به این کارتن­ها، کارتن­های لمینتی می­گویند.در چاپ افست از چهار رنگ اصلی آبی، مشکی، زرد و قرمز استفاده می­شود و از ترکیب آن­ها رنگ­های متفاوت ساخته می­شود.

چاپ افست بر روی جعبه های بسته بندی 300x162 - آشنایی بیشتر با چاپ و بسته بندی مواد غذایی
چاپ افست بر روی جعبه های بسته بندی

کارتن های لمینتی نسبت به آن دسته کارتن های بسته­ بندی مواد غذایی که از چاپ های دیگر مانند فلکسو ایجاد می­شوند استحکام بالاتر، مقاومت بالاتر و کیفیت چاپ بالاتری دارند.

همچنین بسته­ بندی بسیاری از مواد غذایی از جمله برخی نوشیدنی­ها و… به صورت قوطی فلزی می­باشد که در اینجا نیز می­توان از چاپ افست استفاده کرد. البته این نوع چاپ بر قوطی­های فلزی از نظر خشک کردن پس از چاپ نسبت به کارتن­ها متفاوت است. در چاپ بر کارتن­ها اغلب خشک شدن با گذشت زمان انجام می­شود اما در چاپ بر روی قوطی­های فلزی با استفاده از حرارت دادن و پختن ورقه ­های فلزی خشک شدن انجام می­شود.

چاپ فلکسو در بسته بندی مواد غذایی

در  چاپ فلکسو که یک روش مستقیم چاپ به حساب می­آید، اغلب از یک صفحه­ ی انعطاف ­پذیر از جنس ژلاتین یا الاستومتر که کلیشه نامیده می­شود، استفاده می­شود.چاپ فلکسو نسبت به چاپ افست وسعت بالاتری دارد چراکه می­تواند در بستر­های مختلفی از جمله کاغذ و کارتن و حتی فیلم­های پلاستیک و سلفون قابل استفاده باشد.

لیبل IML 287x300 - آشنایی بیشتر با چاپ و بسته بندی مواد غذایی
لیبل IML

چاپ هلیو در بسته­ بندی مواد غذایی

 چاپ هلیو یک فرایند چاپ دوار و برجسته به حساب می­آید و در آن از کلیشه­ های فلزی استفاده می­شود و با وجود کیفیت بالا ،سرعت بالا در چاپ و ماندگاری بالای چاپ به دلیل هزینه­ های زیاد، برای چاپ­های با تیراژ کم مناسب نبوده و صرفه­ی اقتصادی ندارد.

چاپ هلیو در بسته ­بندی مواد غذایی

در آخر چند شرکت که در حوزه­ ی چاپ و بسته بندی مواد غذاییفعالیت می­کنند را به شما معرفی می­کنم.

admin

فروش فیلم پلی استر فروش فیلم سلفون فروش انواع فیلم بسته بندی 09139744205

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Button
کمک نیاز دارید؟ چت داخل واتس آپ