چاپ فلکسو

مقایسه چاپ فلکسو و چاپ گراور : جوانب مثبت و منفی

چاپ فلکسوگرافی

چاپ تجاری برای چاپ بر روی بسترهای مختلف به فناوریهای مختلفی متکی است ، اما دو روش مشهور ، چاپ فلکسوگرافی و چاپ گراور است.

این مقاله به منظور مرور دقیق تر تفاوت های کلیدی در چاپ فلکسو در مقابل گراور است. درک بهتر این دو فن آوری چاپ باعث می شود که از روند صحیح برنامه خود استفاده کنید.

 مقایسه چاپ فلکسو و چاپ گراور:

معایب و مزایای چاپ گراور و چاپ فلکسو عوامل مختلفی را شامل می شود:

  1. هزینه و زمان 
  2. بستر مناسب
  3. جوهر
  4. ملاحظات زیست محیطی
  5. کیفیت

مبانی چاپ فلکسو

فلکسو به طور معمول از ناقل تصویر پلیمر یا الاستومر استفاده می کند . این می تواند موارد زیر باشد:

  •  سیلندر
  • صفحه

حامل تصویر حک شده است تا طرح برجسته شده چاپ نهایی مورد نظر را ایجاد کند. سپس جوهر از طریق غلتک آنیلوکس روی ناقل تصویر از جوهر منتقل می شود ، جایی که سپس روی آن چاپ می شود.

چاپ فلکسو بیشتر با کاربردهای پلاستیک های انعطاف پذیر و سایر مواد مانند فیلم بسته بندی ، برچسب ، فویل و سایر بسته بندی ها همراه است.

چاپ گراور

مبانی چاپ گراور

فرآیند چاپ روتراگراور (معمولاً در گراور کوتاه می شود) روشی برای چاپ intaglio است. چاپ گراور با استفاده از جوهر بر روی بستر با استفاده از صفحه فلزی که به طور معمول روی یک استوانه سوار می شود کار می کند. این صفحه اغلب از جنس مس یا کروم است.

تصویر یا متنی که برای چاپ در نظر گرفته شده است ، به طور معمول لیزر است که در صفحه فلزی گفته شده قرار دارد ، فرایندی که اغلب با تکرار خوب ، با کیفیت بالا و دقیق نتیجه می دهد.

تشابه چاپ گراور و چاپ فلکسو

اما قبل از اینکه به تفاوت بپردازیم ، بیایید نگاهی به چند شباهت کلیدی بیندازیم:

  • هر دو فناوری شامل ایجاد حلقه های چاپی ، سیلندرها و صفحات هستند.
  • هر دو می توانند چاپ طولانی مدت و پر حجم را انجام دهند ، هرچند که فلکسو می تواند برای مدت زمان کوتاهتر مقرون به صرفه باشد.
  • هر دو قادر به تولید نتایج استثنایی هستند.

چاپ فلکسو در مقابل چاپ گراور : تفاوت های اساسی

حال که شباهت های بین فلکسو و گراور را مرور کردیم و روند اصلی هر یک را توضیح دادیم ، وقت آن رسیده که نگاهی به برخی از تفاوت های کلیدی بیندازیم:

هزینه و زمان :

حامل های تصویر گراور معمولاً بسیار گران تر از حامل های تصویر فلکسو هستند ، و تعداد چاپ های مورد نیاز را حتی بیشتر می کند. گراور ، زمان اجرای پرس طولانی تر دارد ، که دلیل آن بخاطر کارکرد سیلندر ها است.

زمان کار گراور معمولاً ۳-۴ برابر زمان فلکسو در مدت زمان لازم برای تولید ناقل تصویر است.

بسترها:

یکی از محدودیت های چاپ گراور این است که معمولاً برای بسترهای پیوسته مناسب تر است . این یکی از دلایلی است که ان را برای چاپ مجله مناسب می کند.

در مورد چاپ فلکسو که قادر به چاپ بر روی بسترهای پیوسته و غیر پیوسته است ، این مورد مورد استفاده قرار نمی گیرد و این فناوری را برای همه چیز از فیلم گرفته تا مقوا ایده آل می کند. در اندازه گیری خاص فلکسو در مقابل فشار در چاپ و بسته بندی ، معمولاً متوجه می شوید که فلکسو برتر است.
چاپ فلکسو

جوهر:

یکی دیگر از تمایزگرهای کلیدی در فلکسو در مقابل گراور ، دامنه جوهرهایی است که فلکسو قادر به چاپ با آن است. مشکلات چاپ گراور شامل تعداد محدودی از جوهرها است که با آن سازگار است. در بیشتر موارد ، جوهر چاپ فلکسو به دلیل سهولت در چاپ با انواع بیشتری از جوهرها ، انتخاب برتر است .

گراور به جوهر بسیار بیشتری نیاز دارد که می تواند باعث افزایش هزینه چاپ شود.

 

ملاحظات زیست محیطی:

با توجه به این واقعیت است که گراور به طور سنتی با جوهرهای مبتنی بر حلال همراه است (اگرچه قابلیت جوهر مبتنی بر آب در حال تحول است) ، فلکسو معمولاً گزینه های “سبزتر” محسوب می شود.

به طور کلی راه حلهای چاپ فلکسو برای عملیات مطبوعات با شیوه های سازگار با محیط زیست است .

 

کیفیت:

فن آوری گراور جزئیات را بهتر به کار می برد که این امکان را برای حرکت به کارهای چاپی می دهد – امروزه فلکسو با تکامل همانند گراور قادر به درج و چاپ با جزئیات بالا است.

فلکسو یا گراور : تصمیم نهایی

همانطور که مشاهده می کنید ، تفاوت های زیادی بین چاپ فلکسو و گراور وجود دارد.

کدام فرآیند برای شما مناسب است؟ این تا حد زیادی به کار ، بستر و انواع دیگر کارهایی که چاپ می کنید بستگی دارد. یک روش چاپ را برای دیگری جایگزین نکنید بدون اینکه آن را با تیم داخلی و یک متخصص چاپ خارجی در میان بگذارید.

admin

زیر و خم لفاف های بسته بندی را گرفتم --- نوشتم و نوشتم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا